Tomáš Halík podněcuje k nenávisti na základě odlišného názoru

25. 03. 2014 14:10:07
Osoba, která se zasloužila o přínos na poli „pokroku ve výzkumu a objevech týkajících se duchovních skutečností“ (definice laureáta Templetonovy ceny) se po dvacetiminutovém sebeoslavném monologu (ve kterém tvrdí, že je světu třeba dialog) nadřazuje běžným lidem (už poněkolikáté) a vyzývá k tomu, abychom si "dávali pozor na ty, kdo v dnešních dnech fandí Rusku". A vyzývá k tomu veřejně.

Ke svým povýšeneckým projevům pan Halík rád využívá politických témat.

Nedávno, v rozhovoru pro Reflex zde (který byl veden velmi cíleně), se vyjádřil ve smyslu, že "kdyby v minulých dvaceti letech volila republika stejně jako Praha, byli bychom na tom dnes lépe. Protože v Praze je pochopitelně vyšší koncentrace vzdělaných (a tedy moudrých) lidí. To platí pro všechna větší města."
Jako protipól k sobě a ostatním pražským mudrcům - tedy jako ukázkového manipulovatelného a nevzdělaného hlupce - si vybral nezaměstnaného horníka z Ostravy. Tedy člověka, jehož hloupost je způsobena tím, že je z Ostravy (třetí největší město v republice, kterého se zjevně vyšší koncentrace moudrosti netýká), manipulovatelnost je vyjádřena tím, že nemá práci (se zavíráním dolů nemá pražská politika a zbohatlíci zhola nic společného), nevzdělanost je zjevná z toho, že je prachsprostý horník.
To celé posloužilo tomuto "duchovnímu" k osvětlení toho, kdo (moudrý) volil Schwarzenberga a kdo (hloupý) volil Zemana. Jak osvícené!

Dnes jsem vyslechl rozhovor s T. Halíkem na Českém Rozhlase. Zde.

Po nezbytném narcistním zhonocení vlastních zásluh následovalo na půdorysu "Ukrajina- Krym-Rusko" sdělení, které se od pana Halíka sice možná dalo čekat, přesto však zůstává nepřijatelné.
Výroky o "kulhajícím srovnání s Kosovem" a "Putinovi, který zabral Krym jako Hitler Rakousko, byl to jednoznačně Anschluss...", které se nesou zdejším mediálním pseudoprostorem a používá je kdejaký vandrák, který neví, co měl včera k večeři, papouškuje ve svém projevu pan Halík v podstatě doslova a to věru nesvědčí o jeho osobním duchovním přínosu. Papouškování však není nebezpečné, to je jen hloupé.
Putinova domácí podpora prý pramení z toho, že "Rusko nikdy neprošlo osvícenstvím" a pod "uzounkou vrstvou intelektuálů" spočívají obrovské manipulovatelné (a hloupé) masy, které se nechají Putinem zblbnout. To je výrok, který plně koresponduje s urážlivou rétorikou z výše zmiňovaného článku a je zde už jasně vidět, co si pan "osvícený duchovní" myslí o svých bližních a jakým metrem tento "muž dialogu" měří. Tento druh hlouposti už považuji za nebezpečný.
Co však považuji za ještě nebezpečnější (zejména rétorikou), jsou formulace o "co nejtěsnějším přimknutí k Západu, k EU a USA, které jediné pro nás znamenají záruky... ani nevím čeho přesně. Téměř totožná slova jsem byl zvyklý slýchat v hodinách občanské výchovy a v televizních novinách v normalizačních letech na adresu SSSR.
A aby toho nebylo málo, v závěru jsme vysloveně vyzýváni, abychom si dali "dobrý pozor na ty, kdo dnes fandí Rusku". Zapomněl snad už jen dodat, kam se mají takto nebezpeční občané hlásit.
Už chápu, co náš "výzkumník a objevitel duchovních skutečností" objevil. Nové hlubiny arogance a propagandy. Gratuluju.

Autor: Petr Gros | úterý 25.3.2014 14:10 | karma článku: 37.82 | přečteno: 2303x

Další články blogera

Petr Gros

Zesměšňuje slušný člověk soupeře kvůli zdravotnímu handicapu? Svinstvo.

Vyzdvihovat slušnost jednoho kandidáta proti druhému se muže zdát legitimní. Pokud ovšem ten “slušný” sám lže a navíc se uboze posmivá soupeřovu zdravotnímu stavu - je mi líto. Sám sebe diskvalifikuje.

26.1.2018 v 2:03 | Karma článku: 30.98 | Přečteno: 1350 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

Jak se rozhodne exministryně spravedlnosti?

Do konce července musí být zkompletovány kandidátky před zářijovými volbami do Knesetu. Proto jsme v Izraeli svědky vícestranných jednání – vlevo i vpravo.

15.7.2019 v 21:47 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 57 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Lenin, agent Berlína, Leninův blízký spolupracovník Žitomirský, agent Ochranky

Alexandr Parvus/1867-1924 BER/, židovského původu, po studiích emigroval do Německa, kde se přátelil s Rosou Luxemburgovou a Liebknechtem, z toho důvodu nedostal německé občanství, o které žádal. S Leninem se seznámil 1900

15.7.2019 v 20:21 | Karma článku: 5.48 | Přečteno: 86 | Diskuse

Martin Braun

Pár poznámek k blogu paní Fuchsové o Karlu Gottovi

Přiznám se, že osobně mám trochu problém tento její blog pochopit a porozumět mu v tom smyslu, jestli se jedná o ironii či jej paní autorka myslí vážně. Protože její články čtu často a rád, myslím si, bohužel, to ironie není.

15.7.2019 v 18:05 | Karma článku: 24.58 | Přečteno: 808 | Diskuse

Ladislav Jílek

Staré vtipy

Občas připomínám staré vtipy, protože to je někdy zajímavé. Někdy se to dokonce může ukázat jako aktuální. Tak třeba koncem 50. let se vyprávěl vtip.

15.7.2019 v 15:30 | Karma článku: 26.06 | Přečteno: 891 | Diskuse

Josef Železný

Šmarjá Šmarda

Tak tu máme další velevýznamný problém. Dosazení nového ministra na veledůležitém postu na ministerstvu kultury. Ten starý má odstoupit a my nevíme proč. Ten nový má nastoupit a my také nevíme proč.

15.7.2019 v 12:12 | Karma článku: 19.11 | Přečteno: 954 | Diskuse
Počet článků 15 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3428
Muzikant, otec na české poměry nadměrné rodiny, rvoucí se se životem a především sám se sebou o každou píď.

Najdete na iDNES.cz